Ehliyet Sınıfları Ve Yaşları Nelerdir?

Ehliyet Sınıfları Ve Yaşları Nelerdir?

Ehliyet almak isteyen vatandaşlar, bu isteklerini yerine getirebilmek için bazı şartları yerine getirmelidir. Bu nedenle pek çok sürücü adayı, ehliyet yaş hesaplama işlemi yapmaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, A1, B1 ve M grubu ehliyetler için belirtilen yaş sınırı 16 olmaktadır. Otomobil ve düşük motorlu kamyon ve traktörlerin kullanılabilmesi için 18 yaş istenmekte ve ağır vasıta olarak bilinen araçlar için ise yaş sınırı 24’e kadar çıkabilmektedir. 

Her bir ehliyet sınıfının kullanabileceği araçlar farklılık göstermektedir. Buna ek olarak ehliyet sınıfları arasında zorluk farkı da bulunmaktadır. Bu nedenle ehliyet almak isteyen bireyler, öncelikle hangi taşıtları kullanmak istediğine karar vermeli ve buna uygun olacak şekilde şartları öğrenip ehliyet kurslarına yazılmalıdır. Aşağıdaki başlıklarda ehliyet sınıfları belirtilmektedir. 

A1 Sınıfı 

A1 sınıfı ehliyetler, 125 metreküp silindir hacmini aşmayan 2 tekerlekli motorları kullanabilmek için alınır. A sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir sorusunu yönelten bireyler, bu ehliyet grubunun düşük güçteki motosikletler için alınabildiğini bilmelidir. Yaş sınırı ise 16‘dır.

A2 Sınıfı 

A2 sınıfı ehliyetler, 0,2 değerinde olan 2 tekerlekli taşıtlar için geçerlidir. A2 ehliyetinin geçerli olduğu araçlar, 15 kv ile sınırlıdır. Bu ehliyeti almak isteyen bireyler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. 

A Sınıfı 

A sınıfı ehliyetler, güçlü motosikletler için alınmaktadır. 35 kv gücünü geçen motosikletler için geçerli olan A sınıfı ehliyeti alabilmek için 2 yıl A2 ehliyet tecrübenizin olması istenmektedir. Bu ehliyeti alabilmek için belirlenen yaş sınırı ise 24 olarak kabul edilmektedir. 

B1 Sınıfı 

B1, 4 tekelerlekli motorlar için alınabilmektedir. B1 ehliyet hangi araçları kullanır sorusunu yönelten bireyler, 4 tekere sahip motor çeşitlerini bu ehliyeti alarak kullanabileceklerini bilmelidir. 16 yaşını dolduran bireyler, bu ehliyet için başvuruda bulunabilmektedir. 

B Sınıfı 

B ehliyet, araba ve kamyonet sürmek için alınması gereken bir ehliyettir. B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır sorusuna yanıt arayanlar, bu ehliyetin M, F, B1 sınıfına dâhil olan araçları da kapsadığını bilmelidir. Ancak B ehliyeti artık minibüs için geçerli değildir. Bu ehliyeti almak isteyenlerin 18 yaşına gelmiş olması gerekmektedir. 

BE Sınıfı 

BE sınıfı ehliyet alan bireyler, kamyonet ve römorklu otomobilleri kullanabilmektedir. Bu ehliyeti almak isteyenler en az 18 yaşında olmalı ve B ehliyet tecrübesine sahip olmalıdır. 

C1 Sınıfı 

C1 sınıfı ehliyetler, 7500 kg sınırına kadar olan çekici ve kamyon türlerini kullanabilmektedir. Ehliyet sınıfları arasında olan C1’i almak isteyen bireylerin 18 yaşına gelmiş olması zorunlu tutulmaktadır. 

C1E Sınıfı 

12.000 kg sınırına kadar olan çekici ve kamyonlar, C1E sınıfı ehliyet ile kullanılabilmektedir. 18 yaşına gelen bireyler, bu ehliyet türü için başvuru yapabilmektedir. 

C Sınıfı 

C sınıfı, kamyon ve çekicileri kapsamaktadır. C sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır sorusunu yönelten bireyler, bu ehliyetin herhangi bir sınırlandırma bulunmaksızın tüm kamyon ve çekici türlerini kullanabildiğini bilmelidir. 

D1 Sınıfı 

D1 sınıfı, minibüs kullanımı için gereklidir. Ehliyet sınıfları arasında D1 almak isteyen vatandaşlar, yaş sınırının 21 olduğunu bilmelidir. 

D Sınıfı 

D sınıfı ehliyet alanlar otobüs ve minibüs kullanabilmektedir. 24 yaşına gelen bireyler, bu ehliyet için başvuru yapabilmektedir. 

F Sınıfı 

F sınıfı ehliyet, traktör kullanımı için gereklidir. 18 yaşına gelen bireyler, F ehliyet için başvuru yapabilmektedir. M grubundaki araçlar da bu ehliyet ile kullanılabilmektedir. 

G Sınıfı 

G ehliyet, iş makinelerini kapsamaktadır. 18 yaşına gelen vatandaşlar tarafından alınabilmektedir. 

Yorum yapın