Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanılır? **2022** 🚘

Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanılır, Ehliyet sınavı, sürücü adaylarının en çok endişelendiği adımlardan biridir. İki adımdan oluşan ehliyet sınavı, teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Teorik sınavda başarısız olan bireyler, direksiyon sınavına girememektedir. Bu nedenle ehliyet sınavına çalışma teknikleri sıkça araştırılan konular arasında yerini almaktadır. 

Ehliyet sınavında başarısız olmak istemeyen ve tek seferde sınavlarından geçmek isteyen sürücü adayları, bazı teknikleri uygulayarak kolayca sınavları tamamlayabilmekte ve ehliyetlerini alabilmektedir. Hem teorik hem de uygulamalı sınavı geçebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemler, aşağıdaki başlıklarda belirtilmektedir. 

Ehliyet Sınavına Hazırlık 2022

Teorik sınav, ehliyet sınavının ilk adımıdır. Bu adımın geçilebilmesi durumunda adaylar, uygulamalı sınava girmeye hak kazanmaktadır. Ehliyet sınavına hazırlık 2022 araştırması yapan bireyler, teorik sınavın toplam 50 sorudan oluştuğunu ve adayların 35 doğru yanıt vererek bu sınavı geçebileceğini bilmelidir. Aşağıdaki listeye göz atarak teorik sınava hazırlanırken takip etmeniz gereken adımlar belirtilmektedir. 

  1. Teorik sınava girmeden önce, kaydolduğunuz sürücü kursunun 2 hafta süren teorik eğitimlerine katılmalısınız. Teorik eğitime katılmak zorunlu olmasa da, konuları öğrenmek ve pekiştirme yapmak için derslere katılmanız tavsiye edilmektedir. 
  2. İnternet üzerinden çıkmış ehliyet sorularını mutlaka çözmelisiniz. Çünkü her sene hemen hemen aynı sorular sorulmaktadır. 
  3. Sürücü kursundan verilen kitapçığa çalışmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bu kitapçıklarda ilk yardım, trafik adabı, motor gibi önemli konularda bilgiler verilmektedir. 
  4. Teorik sınava çalışırken ehliyeti olan bir tanıdığınızdan yardım alabilir ve konuları size anlatmasını isteyebilirsiniz. 
  5. Yazılı sınava çalışırken takıldığınız konularda küçük notlar almanız sizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır. 

Belirtilen 5 adımı doğru bir şekilde uygularsanız, teorik sınavda başarılı olma ihtimaliniz yükselecektir. Teorik sınav, direksiyon sınavından çok daha kolaydır. Çünkü daha önce de belirttiğini gibi 50 sorudan 35’ini doğru yapmanız yeterli olacaktır. 

Direksiyon Sınavına Nasıl Çalışılır?

Direksiyon sınavı, teorik sınavı başarıyla tamamlayan adayların girmeye hak kazandığı bir sınavdır. Direksiyon sınavını da başarıyla geçen bireyler, artık ehliyetlerini alabilmektedir. Bu noktada direksiyon sınavına nasıl çalışılır sorusu sıkça yöneltilmektedir. Direksiyon sınavını geçmek için pratik yapmak oldukça önemlidir. 

Uygulamalı sınavda park etme, sürüş, ani fren gibi pek çok test yapılmaktadır. Sürücü adayları, araç içi ve dışında bulunan eğitmenler tarafından gözlemlenmekte ve herhangi bir hata yapmamaları istenmektedir. Bu nedenle direksiyon sınavına iyice hazırlanmak oldukça önemlidir. Bu sınava çalışırken kullanabileceğiniz yöntemler şu şekildedir: 

  1. Direksiyon sınavı için sürücü kursunuz tarafından verilen uygulamalı eğitimlere düzenli olarak katılmanız gerekmektedir. 
  2. Bulunduğunuz şehrin eğitim alanlarına giderek ehliyeti olan bir tanıdığınız ile pratik yapabilir ya da bir eğitmenden özel ders alabilirsiniz. 
  3. Ehliyet sınavına girmeden önce, ehliyeti olan bir tanıdığınızın arabasına binebilir ve trafikte yaptığı hareketleri gözlemleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 
  4. İnternet üzerinde araç kullanma videoları izleyebilir ve ehliyet sınavını geçmenin püf noktaları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 
  5. Ehliyet sınavına girmeden önce, park etme çalışmaları yapmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir. Park ederken dubalara dikkat etmeli ve aynaları sürekli kontrol etmelisiniz. 

Belirtilen bu adımlar, ehliyet sınavının son aşaması olan uygulamalı sınavı geçmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, sınav esnasında panik olmamanız ve dubalara dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Zira bu sınavda hata yaparsanız, sınavınız direkt olarak iptal edilecektir ve ehliyet alabilmek için tekrar sınava hazırlanmanız istenecektir. Ehliyet almak için zaman kaybetmek ve tekrar aynı stresi yaşamamak için mutlaka uygulamalı sınava iyice çalışmanız ve pratik yapmanız tavsiye edilmektedir. 

Yorum yapın