Ehliyet Sınavı Nedir? 2021 Ehliyet Sınavı Başvurusu Bilgileri

Ehliyet sınavı nedir sorusu en az 16 yaşına yaklaşan her Türk gencinin en az bir kez düşündüğü bir sorudur. Alacağı ehliyet tipine göre 16 yaştan başlayan ehliyet alacak olan adaylar yıllardır büyüklerinden, arkadaş ve çevresinden gördüğü araba sürme merakını sonunda atabilecek olmanın getirdiği heyecan ile bu mutluluğun önündeki tek ufak engel artık “ehliyet sınavı” dır.

ehliyet-sinavi
ehliyet-sinavi

Ehliyet Sınavı Nedir?

Ehliyet sınavı, her Türk gencinin 18 yaşına geldiğinde bir sürücü kursu vasıtasıyla rahatlıkla belli bir ücret karşılığı katılabileceği test ehliyet sınavı yada elektronik ehliyet sınavı ve ardından gelen direksiyon sınavı süreçlerine verilen bir isimdir.

Ehliyet almak istiyorum diyen bir kişi, ilk olarak kalitesinden memnun olacağını düşündüğü, tavsiye yöntemi veya kendi araştırmaları ile bulduğu bir sürücü kursuna kayıt olduktan sonra satın almış olacağı sözlü ve yazılı eğitim ardından direksiyon eğitimi sonrasında ehliyet sınavı ücreti ödemesini yaparak MEB’nın düzenlemiş olduğu ehliyet sınavlarına katılabilir.

Bu ehliyet sınavları kişilerin ehliyet alıp alamayacağını belirleyen bir dizi süreçtir.

Ehliyet Sınavları Kaç Aşamadan Oluşur?

Ehliyet sınavı toplamda 2 aşamadan oluşur. Birinci aşama teorik ehliyet sınavı, yazılı ehliyet sınavı yada dijital ehliyet sınavı olarak adlandırılabilir. Bu aşamada adaylar almak istedikleri ehliyet tipi doğrultusunda tabi tutulacakları elektronik bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavda karşılarına 50 sorulur bir test çıkacaktır.

İkinci aşama ise dijital ehliyet sınavını başarı ile tamamlamış olan adayların sürüş becerilerini ölçmek için gerçekleştirilecek olan direksiyon sınavı adı verilen sınavdır. Adından da anlaşılacağı üzere bu sınav pratik olarak gerçek hayatta, direksiyon başında yapılmaktadır.
Sürücü direksiyon sınavında sadece sürüş becerilerini değil, aynı zamanda araç hâkimiyeti ve becerisi de test edilecektir. Bu süreçte adaya aracı hakkında sorular sorulacak, araç kullanırken dikkat etmesi gereken kemer takma, ayna kontrolü gibi temel inceliklere dikkat edip etmediği ölçülecek ve sürüş becerisi de incelenecektir.

Ehliyet Sınavından Kaç Almak Gerekir?

Ehliyet almak için sınavdan kaç puan almak gerekir sorusu sık sorulan bir sorudur. Bir aday ehliyet sınavını başarıyla tamamlamak için öncelikle teorik dijital sınavı geçmelidir. Bu sınavda toplamda 50 soru bulunmaktadır ve adayın görevi bu 50 sorudan en az 70 puan alacak kadar doğru soru yapmak yani 35 soruyu doğru bilmek gerekir. Ancak teorik sınavı geçen adayların aynı zamanda direksiyon sınavını da başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Ehliyet Sınavı İçin Kaç Yaşında Olmak Gerek?

Ehliyet alabilmek için kaç yaş gerekiyor sorusunun cevabı alınacak ehliyetin tipine göre değişmektedir. Ehliyet alma yaşı ehliyetlerin tipine göre farklılık göstermekle birlikte en erken alınabilen ehliyet tipi 16 yaşında alınabilen motorsiklet ehliyetidir.

  • M, A1, B1 yani motorsiklet kullanma ehliyeti 16 yaşında alınabilir,
  • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıf tiplerine sahip ehliyetler 18 yaş ve üzeri bireyler tarafından alınabilir,
  • A sınıfı ehliyet e sahip olabilmek için minimum 20 yaşında olmak gereklidir, 15 kilowatt üzeri 3 tekerli motolar için ise en az 21 yaşını tamamlamış olmak gereklidir,
  • C, CE, D1 ve D1E ehliyet tipleri için 21 yaşını tamamlamak gereklidir,
  • Son olarak D ve DE ehliyet sınıfları için en az 24 yaşını tamamlamak gerekir.

Ehliyet Sınavı İçin Sağlık Durumu Ne Olmalıdır?

Ehliyet alabilmek için sağlık belgesi almak gereklidir. Bu belge sağlık ocağından da alınabilmektedir. Bu belge, kişinin ehliyet almak için bir kusurunun ( göz kusuru vb. ) bulunup bulunmadığını belirtir. Bu belgeyi ehliyet kursu ve sınav girişi için sizden talep edeceklerdir.

Sınava giriş için uygun olup olmadığınız sürücü kursunuz tarafından yada sağlık belgesini aldığınız kuruluş tarafından size bildirilebilir.  Sağlık raporunuz yetersiz ise maalesef sınavlara ve kurslara kabul edilmezsiniz. Bu durumda ehliyet alamazsınız.

Ehliyet Sınavı İçin Eğitim Durumu Ne Olmalıdır?

Ehliyet alabilmek için hangi okuldan mezun olmalıyım yada ehliyet almak için diploma şartı gibi sorunları araştıran bireylerin aklında ehliyet alıp alamayacakları vardır. Bu bireyler eğitim konusunda endişe duyarlar, ancak yönetmelik (76. madde) gereği en az ilkokul mezunu olunması yeterlidir. Bu durumda ilkokul diplomasına sahip bir aday, ehliyet alabilmek için başvuruda bulunabilir ve ehliyet sınavına girebilir.

Eğer ilkokul diplomanız elinizde bulunmuyorsa, mezun olduğunuz okuldan diplomanızı talep edebilirsiniz ve bu diploma ile ehliyet sınavı başvurusu yapabilirsiniz.

Ehliyet sınavı hakkında duyurular için Milli Eğitim Bakanlığı’nın Motorlu Taşıtlar Sitesini inceleyebilirsiniz.
Ehliyet sınavı sonuçlarını e-devlet ehliyet sınavı sonuç sorgulama sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

 

Bu kategoride daha fazla içerik okumak için yeniehliyetsinavi.com olarak oluşturduğumuz genel kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ehliyet sınavı hazırlık , çıkmış ehliyet sınavı soruları ve ehliyet sınavı çalışma için de öteki kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

“Ehliyet Sınavı Nedir? 2021 Ehliyet Sınavı Başvurusu Bilgileri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın