Ehliyet Alma Tavsiyeleri 2022

Ehliyet almak isteyen kursiyerlerin ilk günden son güne kadar uygulayabilecekleri ehliyet alma tavsiyeleri 2022 yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Ehliyet alma tavsiyeleri 2022

Ehliyet almak isteyenlere tavsiye verdiğimiz bu yazımızda sizlere ilk günden son güne kadar olan aşamalarda faydalı olabilecek şeyleri madde madde yazacağız.

1. Emin Olun

Ehliyet almak istediğinizden emin olmak ilk adımdır. Evet, herkes ehliyeti olsun ister ama ehliyet almaya hazır mısınız?
Ehliyet aldıktan sonra düzenli kullanabileceğiniz bir aracınız var mı yada antrenman yapabileceğiniz bir ortama sahip misiniz?
Gerçekten ehliyet alma ihtiyacınız var mı? ehliyet aldıktan sonra hayatınızda ne gibi bir artı olacak?

Eğer ehliyeti sadece alayım, cüzdanımda tutayım diyorsanız, ilerleyen zamanda yıllarca araba kullanmadığınızda ehliyet sadece cüzdanınızdaki bir kart haline gelir. Araba sürmeyi unutur ve soğursunuz.

Ehliyet aldıktan sonra, kurstan çıkmış olacağınız için sürüş beceriniz en yüksek seviyede olacaktır, dolayısıyla ehliyet aldıktan sonra aktif olarak kullanmaya başlamak ve sürüş becerisini sıcak ve aktif tutmak sizin için en faydalı seçim olacaktır.

Tabii ki uzun süreli unutma sonrasında herhangi bir kurstan ek direksiyon kursu alarak hatırlama çalışmaları yapabilirsiniz, ancak ehliyet alırken verdiğiniz paranın içindeki direksiyon eğitiminden faydalanmak her zaman daha iyidir.

2. Doğru Kurs Seçimi

Eğer hiç araba tecrübeniz olmadıysa, kendinize ait veya kullanabileceğiniz bir antrenman aracınız yoksa ve sadece youtube videolarından araba sürmeyi gördüyseniz, güzel bir kurs seçimi yapmalısınız.

Ucuz diye yada yakın diye yapacağınız yanlış seçimler, ehliyet alamamanız, sınavları geçememeniz, yada ehliyet alıp hala yeterli kabiliyette olamamanız gibi negatif sonuçlar doğurabilir.
Yetersiz kurslarda kısa süreli ehliyet dersleri, eğitime yetersiz eğitmenler, psikolojik baskı ve stres, yetersiz teorik eğitim gibi sorunlar kaçınılmazdır.

Bir kursun ucuz olması onun kötü olduğunu göstermez. Aynı şekilde pahalı kurslar da iyi demek değildir.

Bir kursu seçmeden önce kursun sosyal medya içeriklerini, web sitesini, varsa youtube videolarını, tarafsız sitelerde ve reklam olmadığından emin olduğunuz kullanıcı yorumlarını okumak size güzel fikirler verebilir.
Yada çevrenizde o kursa giden ve memnun kalan birilerinin yorumlarını dinlemek de iyi olacaktır.

Doğru kurs seçtiğinizde, ehliyet aldıktan sonra da daima telefonunuzda numarası kalacak bir hizmet satın almış olursunuz. Hatırlama eğitimleri vb. gibi şeyler için aynı kursu kullanabilirsiniz.

3. Teorik Eğitimlere Katılın

Eğer bu eğitimleri es geçmeyen bir kursa katıldıysanız teorik eğitimlere katılmayı ihtimal etmeyin.

Her ne kadar çok önemsenmese de hayatında araç kullanma deneyimi olan ve araba kullanmayı bildiğini söyleyen birçok insanın bile elenerek ehliyet almasının önüne geçen en büyük adım yazılı sınavlardır.

Yazılı sınavlardan geçmek için internetten çalışmalar yapmak size ancak anlık bilgi kazandırır. Ayrıca internette harcayacağınız zaman kursunuzun size vereceği eğitime nazaran daha uzundur. Güzel ve donanımlı bir kurs, zaten sınav bazlı eğitim verir.

Sürüş hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz kötü sorunların önüne geçmek için bu eğitimleri almak sizi bir gün “iyi ki” dedirtebilir.

Unutmayın, küçük bilgiler hayat kurtarır ve bir kez lazım olur.

4. Pratik Eğitim Çok Önemli

Pratik eğitimin her saati sizin için altın değerindedir.
Asla hiçbir eğitimi kaçırmayın ve tam saatinde hatta belki erkenden orada olun ki selamlaşma faslıyla zaman kaybetmeyin.

Hiçbir soru sormaktan çekinmeyin. Aynı soruyu tekrar tekrar soracak olsanız da sorun, anlayana kadar sorun. Örneğin o yokuşu dönerken neden vitesi öyle yaptığınızı yada vitesin neden bu seviyede olduğunu sorun. Çünkü bir gün yanınızda eğitmeniniz yokken soracak kimseniz olmayacak.

Eğitimlere bir gün önce video izleyerek gidin, kendi bilginiz de olsun, eğitmen sizi bir konuda bilgilendirmeyi unutursa en azından temel bilginiz olsun.

Arabayı çok iyi tanıyın ama arabaya bağlı kalmayın, yani o eğitim bittikten sonra o arabada kalmayacağınızı unutmayın, araba bazlı değil genel olarak öğrenin, o arabanın debriyajı o seviyede algılıyor diye kendinizi her araba öyleymiş gibi hissettirmeyin, eğitmeninize bu konuda sorular sorun, sürüş sırasında kendi arabanız hakkında sorular sorun.

5. Direksiyon 🛞 Sınavı

Bir gece öncesinden uykunuzu iyi alın. Çok saçma ama önemli bir şeyi unutmuş olmak istemezsiniz.

Direksiyon sınavından bir önceki sürüş eğitiminde arabanın içini iyice inceleyin, ne nerede not edin. Bagajın içindekilerin fotoğrafını çekin. Motor aksamında bilmeniz gereken kısımları not edin.

Komisyon arkadaşınızmış gibi hemen yumuşamayın, 40 yıllık arkadaşınızmış gibi boş şakalar yapmayın, hız yapmayın. Eğer çok hızlı gidiyorsun diyip gülüyorlarsa, hehe deyip gaza basmaya devam etmeyin. Resmi olun. Efendi biri olduğunuzu gösterin.
Ama günaydın vb. gibi güzel sözleri ihmal etmeyin.

Asla acele etmeyin, bekletmemek için hata üstüne hata yapmayın. Eliniz ayağınıza dolaşmasın, bırakın beklesinler, yavaş yavaş yapılması gerekenleri yapın, aynalarınızı düzeltin, tekerlerinizi kontrol edin, emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.

Opsiyonel yerlerde sorular sorun, örneğin uzun ve boş bir yola girdiğinizde vites yükseltebilir miyim gibi sorular sorabilirsiniz.

Sinyal lambalarını asla unutmayın.

Asla aksiyona girmeyin, hava atacağım yapabiliyorum diye milleti sollamaya falan çalışmayın, adam gibi yolunuzda gidin. 40 yıllık sürücü de olsanız normal seviye sürücü gibi davranın, hava atan opsiyonel hareketlerden kaçının.

Sizler de yorumlarda ek tavsiyeleri paylaşabilirsiniz.

Ehliyet almanın şartları neler makalemizi okuyarak ehliyet alma sürecinde ihtiyacınız olacak şeyleri de önceden bilmek ve son anda çıkan sürprizlerden kaçınmak da iyi olabilir.

ehliyet-alma-tavsiyeleri-2022
ehliyet-alma-tavsiyeleri-2022

Yorum yapın